Binance IEO Modelini Değiştirdi

Binance IEO Modelini Değiştirdi

Kripto para borsası Binance, borsa üzerinde düzenlenen token satışlarına (IEO) katılım modelini değiştirdiğini açıkladı.

Bilindiği gibi platform, bir süredir Binance Launchpad adını verdiği token satış platformu üzerinden yeni projelere henüz borsalarda listelenmeden önce yatırım yapma imkanı tanıyordu. Şimdiye kadar BitTorrent, Fetch.AI ve Celer olmak üzere üç farklı token satışı gerçekleştirildi. Bu token satışlarında kullanılan model “ilk gelen önce alır” modeliydi. Ancak bu satış modeli, önemli sorunları beraberinde getirdi. Borsada oluşan yığılma nedeniyle kullanıcıların neredeyse tamamı sistemde hatalarla karşılaşıyor ve alım yapamıyordu. Buna bağlı olarak kötü bir kullanıcı deneyimine neden oluyordu. Örneğin son Celer Network satışına 39 bini aşkın kişi katılmış ve bunlardan yalnızca 3 bini alım yapabilmişti.

Yeni Model: Çekiliş

Binance’in yeni token satış modeli çekiliş esasına dayanacak. Bu çekilişlere katılım hakkı kazanabilmek için belirli miktarda Binance Coin(BNB) bulundurma zorunluluğu bulunuyor.

Kullanıcıların 1 çekiliş bileti hakkı için en az 100 BNB sahibi olması gerekiyor. En az 200 BNB’de 2, 300 BNB’de 3, 400 BNB’de 4 ve 500 BNB’de 5 bilet hakkı elde edilebilecek. Bir kullanıcı en fazla 5 bilet isteyebilecek.

BNB’lere karşılık alınabilecek çekiliş bileti sayısı

Proje duyurusu yapılmasının ardından 20 günlük bir periyot belirlenecek. Bu periyot içinde en az bu miktarları elinde bulunduran kullanıcılar, bilet talebinde bulunabilecek.

Örnek Durum

Diyelim ki A projesinin duyurusu yapıldı. Çekilişte verilecek maksimum bilet sayısının 15,142 olduğu, her bir çekiliş bileti ile 500 USD’lik token satın alınabileceği belirtildi.

Duyurunun ardından Binance, çekilişten 20 gün önce talep edilebilecek bilet miktarını belirlemek için BNB bakiyelerinin anlık görüntülerini almaya başlayacak. Bu her gün TSİ 03.00’te yapılacak.

Çekilişten bir gün önce ise kullanıcılardan bilet talebi alınacak. Bu örnekte süre sonunda talep üzerine toplamda 100,140 bilet düzenlendiğini varsayalım.

Taleplerin alınmasının ardından çekiliş başlayacak ve rastgele 15,142 bilet numarası seçilecek.

Daha sonra seçilmiş olan bilet numaralarına sahip kişilerin bakiyelerinden biletlerin USD değerine karşılık gelen BNB’ler düşülecek.

300 BNB’si ile 3 bilet talebinde bulunan A kişisine verilen biletlerin numaraları 100037, 100038 ve 100039 olsun. Çekiliş sonucunda A kişisine bu numaralardan sadece 100037’nin çıktığını varsayalım. Bu durumda A kişisinin 1 kazanan bileti olmuş olacak ve A projesinden 500 USD’ye karşılık token alabilecek. Eğer 2 kazanan bileti olsaydı bu durumda ilgili projeye 1000 USD’lik yatırım yapabilecekti.

Öte yandan 3 bileti bulunan A kişisi, eğer 20 günlük periyodun 19 gününde 300 BNB tutup, bakiyesi son gün 299 BNB’ye inseydi bu defa 2 bilet alabilecekti. Yani, 3 bilet almak isteyen bir kullanıcı 20 günlük sürenin tamamında bakiyesinde en az 300 BNB bulundurmak zorunda.

Binance Coin Rekor Kırdı

Binance’in bu duyurusunun ardından platformun kripto parası Binance Coin (BNB), Bitcoin karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kripto para ilk dakikalarda yüzde 9 oranında yükselerek 0.00422 BTC’yi gördü. BNB, yayın saatinde ise 0.00413 BTC’den alınıp satılıyor.

Kaynak: uzmancoin.com