Binance Launchpad Nedir? Token Satışlarına Nasıl Katılınır?

Binance Launchpad Nedir? Token Satışlarına Nasıl Katılınır?

Binance Launchpad, kripto para projelerinin kendi token’larını çıkardıktan sonra fon toplamasına ve Binance üzerinde listelenmeden önce satışa çıkmasını sağlayan bir platformdur. ICO’ların olduğu zamanda projeler kendi web siteleri üzerinden token satarak fon bulmaya çalışıyordu. Bu süreç içerisinde bazı projeler çok fazla kişiye ulaşamıyordu, bazıları ise kötü niyetli olduklarından topladıkları paraları alıp kaçıyorlardı.

Binance Launchpad üzerinde satışa sunulacak projeleri Binance seçiyor ve tüm süreci kendisi yürütüyor. Satışa sunulan projeler çok kısa bir süre içerisinde Binance’de listeleniyor.

Binance Launchpad’e Nasıl Katılabilirim?

Öncelikle Binance borsasında hesabınız olması gerekiyor. İndirimli Üyelik İçin Tıklayın

Üye olduktan sonra kimlik bilgilerinizi gönderip hesabınızı onaylamanız ve Launchpad üzerinden satışa çıkacak projelere katılabilmeniz için hesabınızda BNB olması gerekiyor. Her proje satışa çıktığında kurallar biraz değişebiliyor olsa bile genel olarak ne kadar çok BNB tutarsanız hesabınızda satışlardan o kadar çok pay alabiliyorsunuz. Benim önerim, özellikle Launchpad döneminde BNB’leri spot hesabınızda tutmanız olacaktır. Ortalama BNB bakiyeniz hesaplanırken sürekli hesabınızda bulunan BNB miktarına bakılıyor. Aşağıdaki tabloda görebileceğiniz gibi “DeFi Staking” , “Locked Staking” ve “Liquid Swap” üzerinde bulunan BNB’leriniz ortalamaya katılmıyor. Launchpad’in hazırlık süresi boyunca kafa karışıklığı olmaması için, ileride belki bu kurallar değişebilir diye en iyisi spot hesabında tutmak olacaktır. Bu süre genellikle 7 gün oluyor ve tarihleri önceden açıklanıyor.

Herkesin ortalama ne kadar BNB tuttuğu hesaplandıktan sonra katılım dönemi başlıyor, bu süreç oldukça önemli. Launchpad sayfasında “Token Satın Alma Sözleşmesi” karşınıza gelecek, bunu sadece 1 kez onaylamanız gerekiyor. Bundan sonra katılmak istediğiniz BNB bakiyesi kadar kilitlemelisiniz. Bunu yapmanız için verilen süre yaklaşık 4 saat. Launchpad’e katılmak istiyorsanız Binance’in ilgili sayfasını ve duyuruları sıkı takip etmeniz, gerekirse alarm kurarak uyanıp katılmanız gerekebilir. Bu süre içerisinde katılmayı unutursanız şansınızı kaybediyorsunuz.

Bir sonraki süreç ise herkesin ne kadarlık token satın alabileceğinin hesaplanması oluyor. Projeye çok yoğun ilgi varsa beklediğinizden daha az token alma durumu ile karşılaşabilirsiniz, fazla kilitlediğiniz BNB’ler hesabınıza iade ediliyor. Bu kısımda kurallar eskiden farklıydı, BNB bakiyenize göre bilet alıyordunuz ve çekiliş yapılarak ne kadarlık token alabileceğiniz belirleniyordu, şimdi ise talep ediyorsunuz ve toplam talep doğrultusunda alabileceğiniz token miktarı değişiyor.

En son aşamada ise token dağıtımı oluyor. Bundan sonra takip etmeniz gereken süreç projenin Binance üzerinde ne zaman listeleneceği ve alım satım işlemlerinin başlama saati olacaktır. Binance’de listelenen token’lar için ilk dakikalarda oldukça volatil bir fiyatlama oluştuğu için yine bu sürece dikkat etmeniz gerekiyor, gerekirse alarm kurarak uyanmanız ve al sat yapmanız gerekebilir.

Launchpad üzerinden satışa çıkan projeler hakkında aynı zamanda Binance Research’ün detaylı incelemeleri oluyor. 

Kaynak: Alp Işık


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.