Bitcoin Blok Boyutu ve Hash Oranı Halving'e Doğru Rekora Koşuyor

Bitcoin Blok Boyutu ve Hash Oranı Halving'e Doğru Rekora Koşuyor

Bitcoin ağının ortalama blok boyutu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı; hash oranı da rekora doğru ilerliyor.

Bitcoin ağının ortalama blok boyutu bu ay en yüksek seviyeye çıktı. Yarılanmaya çeviri yayın saati itibarıyla 10 saat kala hash oranı de yeni rekorları gördü.

Blockchain.com verilerine göre Bitcoin (BTC) ağının ortalama blok boyutu, 2 Mayıs’ta 1.341 MB olan en yüksek boyuta ulaştı. Bitcoin, daha önce Aralık 2019’da 1.314 MB ile en yüksek blok boyutuna ulaşmıştı.

Yarılanmanın yaklaşmasıyla birlikte Bitcoin ağı, muhtemelen işlemleri önceleştirmek için işlem ücretlerinde önemli bir artış görecek. Bitcoin için ortalama işlem ücreti, 8 Mayıs’ta 3,19 dolar ile en yüksek seviyeye ulaştı. Bu sayı, ortalama işlem ücretinin 0,62 dolar olduğu 26 Nisan’a kıyasla yüzde 300’den fazla artış gösterdi.

Hash oranı rekor mu kırıyor?

Diğer yandan Bitcoin’in hash oranı da yarılanmaya doğru büyük bir dalgalanma yaşıyor. Hash oranı, Glassnode verilerine göre 3 Mayıs’ta saniyede 142 exahash’i (EH/s) geçti. Blockchain.com verileri de benzer bir görüntüyü ortaya koyuyor fakat hash gücündeki zirvenin 2 Mayıs’ta görüldüğünü, bir sonraki rekorun ise yarılanmadan hemen önce 11 Mayıs’ta görülebileceğini ileri sürüyor.

Madenciler yeni bir rekora doğru adım adım yaklaşıyor. BTC hash oranı, Blockchain.com verilerine göre çeviri yayın saati itibarıyla 136 EH/s olarak hesaplandı.

Kaynak: CoinTelegraph