Blockchain Nedir?

REHBER

Blockchain “blok zinciri” anlamına gelir. Temel olarak değer içeren varlıkların güvenli bir şekilde depolanması için tasarlanmış bir teknolojidir. Şeffaf, merkeziyetsiz ve herkese açıktır. İlk uygulaması 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin’dir.

Blockchain’de verilerin saklandığı yapılar blok (block) olarak adlandırılır. Bu bloklar birbirine bağlı zincir şeklinde blockchain ağını oluşturur. Her blok kendinden öncekine bağlanarak geri dönüşü olmayan, değiştirilemez bir zincir yaratılır.

Yapısı itibariyle tek bir merkezden kontrol etmek imkansızdır. Blockchain teknolojisi ilk olarak kripto paralar üzerinde kullanılmaya başlanmış olup kulanım alanı giderek yaygınlaşmaktadır.

Blockchain ve Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, blockchain teknolojisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Taraflar arasında güven problemini ortadan kaldıran kilit bir bileşendir. Bu sistemde önceden belirlenmiş şartlar gerçekleştiğinde işlemler otomatik olarak yürütülür ve deftere kaydedilir. Deftere kaydedilen bu kayıtları değiştirebilmek için tüm zinciri değiştirmek gerekir. Çünkü her kayıt kendinden bir önceki ve bir sonrakine bağlanmaktadır.

Blockchain Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek ?

Bankacılık işlemleri : Kripto para birimi ortaya çıkarken, geleneksel bankacılık sisteminde devrim yaratacağının sözünü vermiştir. Finansal kurumlar şimdiden Ripple ve Ethereum ile bazı operasyonları için merkezi olmayan bir teknoloji kullanmaya başladılar. Teknoloji daha fazla ülkede, daha fazla insan tarafından kullanılmaya başlandığında kripto para birimi bir ticaret aracı haline gelecektir.

Siber güvenlik: Blockchain, akıllı sözleşmeler ve gelişmiş şifreleme kavramları kullanarak insan müdahalesine duyulan ihtiyacı en aza indirir . Bu insan kaynaklı yaşanan hataların azaltıldığı anlamına gelir. Merkezi sunuculardan farklı olarak blockchain ağı herhangi bir saldırıya karşı korunaklıdır.

Kitle fonlaması: Ne yazık ki, birçok işletme ve proje fon yetersizliği yüzünden kısa sürede başarısızlığa uğramaktadır. Blockchain, kusursuz crowdfunding‘i destekleyen çözümler ile dünyayı değiştirecektir.

Sağlık sistemi: Her yıl çok sayıda insanın tıbbi hatalar yüzünden sağlık problemi yaşamakta ve yaşamını yitirmektedir. Küçük bir google araması yaparak yapılan yanlışlıklar nedeniyle yaşamını yitiren insan sayısının ne kadar ciddi boyutta olduğunu görebilirsiniz. Blockchain teknolojisini kullanarak, her hastanın tıbbi kayıtlarını, tarihini ve rahatsızlıklarını içeren güvenli ve merkezi bir sistem oluşturulabilir. Gelişmiş güvenlik katmanı, yalnızca yetkili doktorların bu imtiyazlı bilgilere erişmesini sağlayacaktır.

Lojistik: İşletmelerin en büyük problemi dağıtım sürecidir. Blockchain teknolojisi ile, işletmeler bu süreçteki her hareketi izleyebilir, verimsiz yöntemleri belirleyerek daha iyi yöntemler geliştirebilir.

Seçimler: Blockchain dijital oylama sistemlerinin aksine, oylama işlemlerinden sonra denetlenebilen ve doğrulanabilir bir sistem kullanacaktır. Bu aynı zamanda oyların onaylanabileceği ve meşru olması için zaman damgalı olabileceği bir sisteme izin verecektir.

Kripto para piyasası: Yavaş yavaş kripto para birimleri tercih edilen ödeme aracı haline geliyor. Teknoloji henüz çok erken bir aşamada ve geliştirilmeye devam etmektedir. Bu geliştirme sürecinin devamı için daha fazla madenciler, programcılar, analistler ve geliştiriciler gerekmektedir. Bu da gelecekte daha fazla fırsat ve iş talebi yaratacaktır.

Blockchain ve kripto para sistemi dünyayı değiştirecektir. Bu değişim belki de hayal edemeyeceğimiz noktalara ulaşacaktır.

Kaynak: BtcMagazin