Bitcoin Blok Boyutu ve Hash Oranı Halving'e Doğru Rekora Koşuyor

Bitcoin Block Size Sees New All Time High, Hash Rate Catching Up

The average block size of the Bitcoin network has reached its all-time high; The hash rate is also moving towards the record.

The mean block size of the Bitcoin network peaked this month, with the hash rate setting new records before the rewards halving, scheduled in about 10 hours at the time of press.

Blockchain.com verilerine göre Bitcoin (BTC) ağının ortalama blok boyutu, 2 Mayıs’ta 1.341 MB olan en yüksek boyuta ulaştı. Bitcoin, daha önce Aralık 2019’da 1.314 MB ile en yüksek blok boyutuna ulaşmıştı.

Yarılanmanın yaklaşmasıyla birlikte Bitcoin ağı, muhtemelen işlemleri önceleştirmek için işlem ücretlerinde önemli bir artış görecek. Bitcoin için ortalama işlem ücreti, 8 Mayıs’ta 3,19 dolar ile en yüksek seviyeye ulaştı. Bu sayı, ortalama işlem ücretinin 0,62 dolar olduğu 26 Nisan’a kıyasla yüzde 300’den fazla artış gösterdi.

New ATH for BTC hash rate?

Diğer yandan Bitcoin’in hash oranı da yarılanmaya doğru büyük bir dalgalanma yaşıyor. Hash oranı, Glassnode verilerine göre 3 Mayıs’ta saniyede 142 exahash’i (EH/s) geçti. Blockchain.com verileri de benzer bir görüntüyü ortaya koyuyor fakat hash gücündeki zirvenin 2 Mayıs’ta görüldüğünü, bir sonraki rekorun ise yarılanmadan hemen önce 11 Mayıs’ta görülebileceğini ileri sürüyor.

Miners are steadily approaching a new ATH. At the time of writing on May 11, the BTC hash rate was just over 136 EH/s according to Blockchain.com.

Source: CoinTelegraph