Ethereum Hard Fork Ertelendi

Ethereum Hard Fork Ertelendi

ChainSecurity adlı bir akıllı sözleşme denetim firması önemli bir güvenlik zafiyeti tespit ettiğini açıkladı. Gönderide Ethereum ağındaki bir güvenlik sorunundan bahsediliyor ve bu sorunun ağa saldırı düzenlenmesine olanak sunduğu belirtiliyor.

Şirketin raporuna göre Constantinople, Ethereum ağı üzerindeki bazı işlemler için daha düşük işlem ücretleri uygulanmasını mümkün kılacak. Ancak raporda bu durumun beklenmedik bir yan etkisinin bulunduğundan bahsediliyor. ChainSecurity’ye göre bu yan etki ETH akıllı sözleşmelerindeki belirli komutlar aracılığıyla bir tür saldırı gerçekleştirilmesine olanak veriyor.

Cointelegraph’ın haberine göre şirketin gündeme getirdiği saldırı türü, kötü amaçlı kişilerin ağdaki akıllı sözleşmelerden kripto para çalabilmesine neden olabilir. Ethereum’un hard fork koordinatörü Afri Schoedon Reddit üzerinden paylaştığı bir gönderiyle söz konusu zafiyetten haberdar olduklarını duyurdu ve durumu doğruladı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Schoedon, ağdaki kilit geliştiricilerin atılacak sonraki adımları belirlemek üzere 18 Ocak Cuma günü bir karara varacağını duyurdu. Üstelik Constantinople hard fork’u da en iyi ihtimalle sonraki haftaya dek kesin bir şekilde ertelendi.

Habere konu olan zafiyet tespit edilmeden önce Ethereum geliştiricileri, yaklaşan Constantinople hard fork’unun şimdiye kadarki en normal fork olacağını açıklamışlardı. Sorun tespit edilmeseydi geliştiricilerin iddia ettiği durumun tam tersi yaşanabilirdi. Sonuç olarak zafiyetin tespit edilmesi ve fork’un ertelenmesi potansiyel bir felaketi bertaraf etti diyebiliriz.

Kaynak: coin-turk.com