Ethereum Nedir?

REHBER

Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları oluşturmasını sağlayan, blockchain teknolojisine dayanan açık bir yazılım platformudur. 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’dir.

Bitcoin ile Ethereum arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bitcoin elektronik ödeme sistemi olarak kullanılan bir para birimiyken ethereum ise merkezi olmayan uygulamaların programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır. Ether, uygulama geliştiricileri tarafından, Ethereum ağı üzerindeki işlem ücretleri ve hizmetlerini ödemek için de kullanılır.

Ethereum değeri, başka bir para biriminin değerine bağlı değildir. Hisse senedine benzer şekilde, Ethereum’un değeri açık piyasada alım satım yoluyla belirlenir. Ethereum’un fiyatı, belirli bir anda satın almak veya satmak isteyen kişi sayısına göre gerçek zamanlı olarak değişir.

Ethereum'da Akıllı Sözleşmeler

Bir sözleşme iki taraf arasında bir veya iki yönlü değişim vaadini garanti eden bir anlaşmadır. Vitalik Buterin bu nedenle Ethereum Sanal Makinesi’ni (EVM) bu amaçla tasarlamıştır. Blockchain ağı üzerindeki herhangi bir işlemin, her iki tarafın üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra kendiliğinden yürütülmesi ve bir kamu blok zinciri defterine kaydedilmesi gerekir. Kendi kendini yürütme, bu sözleşmeleri “akıllı” yapan şeydir ve bu sayede, yeni bir ekonomi için tamamen yeni bir evren yaratmıştır.

Kaynak: BtcMagazin