Hard Fork’un Ethereum Bloklarına Etkisi

Hard Fork’un Ethereum Bloklarına Etkisi

Constantinople güncellemesinin sonrasında ETH blok oluşturma süreleri kısaldı. Ethereum ağındaki ortalama blok oluşturma süresi oldukça düşük seviyelerde seyrediyor. Fork öncesinde ortalama 21 saniyede oluşturulan bloklar şu sıralarda ortalama 12,5 saniyede oluşturuluyor.

Blok Oluşturma Süreleri

Ethereum hard fork’u Constantinople hafta içinde devreye girdi ve bir sonraki zorluk bombasını 12 ay ileriye attı. Zorluğun artırılması ertelendiğinde benzer bir şekilde blok oluşturma sürelerinin düştüğüne şahit olmuştuk ancak bu defa görmezden gelinemeyecek bir değişim yaşandı.

Zorluk ayarlaması yapılana kadar hash’in artması blok bulunma hızını artırabilir ancak bu durum geçici de olabilir. ETH hashrate’i Mayıs 2018’den bu yana düşüyor fakat son 2-3 haftadır dengede görünüyor. Madencilerin gücü düştüğünde aynı zorlukta çalışan birçok madenci bulunduğu için blok bulması zorlaşıyor. Hash yükseldiğinde blok bulmayı zorlaştırmak adına matematiksel hesaplamaların zorluğu artırılıyor ve ayarlama yapılıyor.

Zorluk bombası ise zorluk derecesinin yavaş ve katlanarak artması sonucunda, denklemlerin çözülemez (imkansız) hale gelmesiyle madenciliğin durmasına sebep olan seviyeyi belirtiyor. Bütün bu zorluk ayarlamaları, harcanan enerji ve diğer sorunlardan dolayı Ethereum geliştiricileri Proof of Stake (PoS) konsensüsüne geçerek madencileri denklemin dışında bırakmak istiyor. Ancak PoS geliştirmeleri yıllar sürebilir (halen güvenlik, uygulanabilirlik soruları mevcut) bu yüzden Ethereum’un bir süre PoW ve PoS olarak paralel çalışması gündemde.

Kaynak: coin-turk.com