Hindistan Merkez Bankasının Kripto Para Yasağı Kalkıyor

Hindistan Merkez Bankasının Kripto Para Yasağı Kalkıyor

Hindistan, bir zamanlar en aktif kripto para topluluklarından birisine sahipken, daha sonra ülkenin merkez bankası RBI tarafından Nisan ayında duyurulan yasak ile sarsıldı ve gerilemeye başladı. RBI, 6 Nisan tarihinde yayınladığı bir genelge ile, ülkedeki bankalara kripto para birimleri ile ilişkili olan hiçbir bireye veya kuruma hizmet verme yasağı getirdi ve söz konusu yasak 2018 yılının yaz döneminde yürürlüğe geçti.

Karar çok tepki çekti ve Hindistan içerisindeki sosyal toplum örgütleri -temel olarak Hindistan İnternet ve Mobil Birliği – duruma itiraz edip, olayı mahkemeye taşıdı. Bölge mahkemesinden beklenen karar gelmeyince, karara tepki gösterenler bu sefer soluğu Hindistan Yüksek Mahkemesinde aldı. 

Yüksek Mahkeme davayı erteledikçe ertelemişti ve en son alınan kararda, sıradaki duruşmanın Şubat ayının sonunda yapılacağı belirtildi. RBI’nin karşısındaki tarafın sözcüsü olarak açıklamalarda bulunan avukat Jaideep Reddy, bu genelgenin anayasaya aykırı olduğunu ve sıradaki davada mahkemenin bu kararın anayasaya aykırı olup olmadığına karar vereceğini ifade etti.

Şuan için RBI’ye karşı açılmış toplam 5 dava olduğunu belirten Reddy, bunların 3 tanesinin RBI tarafından yayınlanan genelgeye itiraz odaklı, iki tanesinin ise genel olarak kripto para regülasyonları ile ilgili olduğunu vurguladı. Görünüşe göre Şubat ayında verilecek olan karar, nihai olacak ve kripto para sektörünü temsil eden isimler sonuçtan umutlu.

2019 yılının Şubat ayı kesinlikle çok fazla gelişmeye gebe. Geçtiğimiz günlerde geri çekilen Bitcoin ETF’sinin son açıklanma tarihi, Ethereum’un yeni hard fork tarihi, Bakkt’ın piyasaya çıkacağı tahmini tarih olarak gündeme gelen Şubat, şimdi de Hindistan Yüksek Mahkemesi kararı ile gündeme gelmekte.

Kaynak: koinbulteni.com