Joe Biden Bitcoin Yanlısı İsmi Düşünüyor

Joe Biden Bitcoin Yanlısı İsmi Düşünüyor

Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD Başkanı seçilen Joe Biden, Wall Street’i denetlemeye yardımcı olması için Obama döneminde Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) başkanlığını yürüten Gary Gensler ile çalışmayı düşünüyor.

Gensler, kripto paranın karşısında olmayan, aksine ‘Bitcoin dostu’ olarak bilinen bir isim. 63 yaşındaki politikacı, MIT’de Bitcoin ve blok zincirinin finansta nasıl kullanılabileceği konusunda bir ders de verdi. Birçok para birimi sıkı yasal incelemeyle karşı karşıya olsa da Bitcoin’in “muaf olması gerektiğini” söyleyen Gensler, ayrıca geçen yıl CoinDesk için kaleme aldığı bir yazıda, “dolandırıcılık ve manipülasyona açık olmasına karşın Bitcoin‘i “değişim katalizörü” olarak nitelendirdi. Dahası aynı yazıda, “Kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi çoktan gerçek bir değişime yol açtı ve buna devam edebilir.” ifadelerini de kullanıyor.

Gensler’ın Biden’ın kadrosuna katılması, kripto para yanlısı yasal düzenlemeler için umut verici olacak.

Gensler, Wall Street’te derin bir deneyime sahip. Clinton yönetiminde Hazine Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Gensler, bunun öncesinde 80’li ve 90’lı yıllarda Goldman Sachs’ta yaklaşık 20 yıl geçirdi. Ayrıca Hillary Clinton’ın 2016 yılındaki başkanlık kampanyasının finans müdürüydü.

Donald Trump’ın Bitcoin’den yana olmadığı biliniyordu. Trump, geçen yıl yaptığı bir açıklamada Bitcoin’i yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirmişti. Biden’ın ise kripto para konusunda nasıl bir tutum alacağı şimdilik belirsiz görünüyor.

Kaynak: Uzman Coin


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.