MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır?

MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kripto paraları yatırım ve ticaret amaçlı kullanıyorsanız, sizin de bir cüzdanınızın bulunması gerekiyor. Cüzdan sahibi olmak ise çok zorlu bir işlem değil ve tamamen ücretsiz.

Kripto para cüzdanları, özel anahtarınızı saklamanıza ve kurmuş olduğunuz cüzdan türüne göre, birden fazla defter ile etkileşimde kalmanıza yardımcı olan bir köprü niteliğindedir.

Bu cüzdanlar arasında en popüler olanı Ethereum Blockchain üzerinde çalışan ve ETH ve desteklediği kripto paraları depolamanıza yardımcı olan MetaMask’dır. MetaMask sayesinde kolaylıkla Ethereum dapp’lerine (merkezi olmayan uygulamalar) erişim sağlayabilirsiniz.

MeteMask Nedir?

MetaMask, tarayıcınız üzerinde çalışan ve Ethereum blockchain’de işlem yapmanıza olanak sağlayan bir cüzdandır. MeteMask’ı Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar üzerinden kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bununla birlikte iOS ve Android marketlerden de MetaMask cüzdanını rahatlıkla edinebilirsiniz.

MetaMask, Ethereum ağında geliştirilen tüm token’ları destekleyen bir ETH cüzdanı. Peki MetaMask’ı diğer Ethereum cüzdanlarından ayıran ne? MetaMask’ı eşsiz kılan özelliği çok kolay bir şekilde web siteleriyle entegre olabilip ödemelere olanak sağlaması. Diğer kripto para cüzdanlarında cüzdan adresini kopyala yapıştır yapmanız veya cüzdan QR kodunuzu okutmanız gerekir ancak MetaMask eklentisi aracılığıyla açılır pencere aracılığıyla işleminizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

MetaMask Nasıl Yüklenir?

Öncelikle MetaMask’ı yüklemek için Google Chrome tarayıcınızın uzantılar bölümüne “MetaMask” yazarak ya da aşağıda belirttiğim linkten direkt olarak indirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, son günlerde artan kripto para dolandırıcılığından dolayı indirdiğiniz eklentiye ya da uygulamaya çok dikkat etmelisiniz.

1

MetaMask İndirme Linki: https://metamask.io

Linkten ya da Google Chrome eklentisinden MetaMask’ı yükledikten sonra, tarayıcınız sağ üst köşesine gelen uzantıyı açmanız gerekiyor. Uzantıyı açtıktan sonra, sizden daha önce MetaMask cüzdanına sahip olup olmadığınız yönünde bir soru gelecektir.

2

Sizin ilk kez bir MetaMask cüzdan kullandığınızı varsayarsak, “Create a Wallet” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra MetaMask sizden aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, en az sekiz haneli bir şifre girmenizi isteyecek.

3

MetaMask girişi için şifrenizi belirledikten sonra, uygulama size 12 farklı anahtar kelime verecek. Varlıklarınızın gelecekteki güvenliğini sağlamak ve herhangi bir erişim kaybında bir sorun yaşamamak adına mutlaka bu 12 kelimeyi bir kağıda yazıp, kağıdı saklamanızı öneriyoruz. Çünkü bu anahtar kelimelere sahip olan bir kişi cüzdanınıza tam erişim sağlayabilir.

4

MetaMask tarafından verilen 12 anahtar kelimeyi not aldıktan sonra, MetaMask size vermiş olduğu kelimelerden karışık olarak doğrulama yapmak adına soracaktır. Bu kelimeleri de MetaMask’ın sizden istediği şekilde girdikten sonra MetaMask cüzdanınız kullanıma hazır.

5

Tüm bu aşamalardan sonra MetaMask cüzdanınızı kripto paralarınızı saklamak, Defi’de işlem yapmak için kullanabilirsiniz.

Telefonlar İçin MetaMask Nasıl Yüklenir?

mobile launch press release v2

Bilgisayarlara Chrome eklentisi olarak eklenebilen MetaMask için Android ve iOS uygulamaları olarak yüklenebilir.

iOS Uygulamaları İçin MetaMask Nasıl Yüklenir?

1200x630wa

Eğer telefonunuz iOS işletim sistemi kullanıyorsa, öncelikli olarak Apple AppStore’a girmeniz gerekir. Ardından ara kısmına “MetaMask” yazmanız ve uygulamalarda MetaMask-Blockchain Wallet seçeneğini yüklemeniz lazım. Yükleyebilmek için Apple hesabınıza giriş yapmanız lazım. Ardından kolayca yükleyebilirsiniz.

Android Uygulamaları İçin MetaMask Nasıl Yüklenir? 

1M2MDc m5tnZGD3mL3GHPUA

Eğer telefonunuz Android işletim sistemi kullanıyorsa öncelikli olarak Google Play Store hesabınıza giriş yapmanız lazım. Ardından arama butonuna MetaMask yazıp üstte gördüğünüz işarete tıklayıp yükleme yapmanız lazım. Sonrasında cihazınıza MetaMask’i yükledikten sonra sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

MetaMask Mobil Cüzdan Nasıl Kurulur?

MetaMask cüzdan kurulumu Google Chrome üzerinden nasıl kurulacağına benziyor. İlk önce telefonunuzdaki MetaMask uygulamanıza girmeniz ve hesap açmanız lazım. Uygulamaya girdikten sonra size ilk önce hesabınız var mı diye sorar. Eğer hesabınız yoksa hesap açmanızı ister. Hesap açmak için mail adresinizi ve en az sekiz haneli şifrenizi girmeniz lazım. Ardından şifrenizi doğrulamak için önceden girdiğiniz şifreyi yeniden girmeniz lazım. Eğer isterseniz her olasılığa karşı 12 kelimelik kodu bir yere kaydedin. 12 kelimelik kodu doğru sıralamayla girdikten sonra hesabınız kullanıma hazır.

MetaMask Cüzdanda Ağ Değiştirmek

Metamask’ı ilk kurduğunuzda bir Ethereum cüzdanı olacaktır. Eğer kullanacağınız ağı değiştirmek isterseniz Ayarlar sayfasında ağ kısmından yeni ağlar ekleyebilirsiniz. Örneğin aşağıda BSC ağına bağlanmak için gerekli adımlar gösterilmektedir

1MM3bfFCbX5MEEmJQnM83pw

Binance Smart Chain’i eklemek için sağ üst köşedeki Add Network’e tıklayın. BSC seçeceği mevcut olmadığı için parametreleri ayrı ayrı girmeniz gerekir.

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain

New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.binance.org/

ChainID (Zincir Kimliği): 56

Symbol (Sembol): BNB

Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.com

Kaynak: Coincolik.com


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.