Nasdaq, Bitcoin ve Ethereum’u Küresel Veri Hizmetleri Endeksine Ekledi

Nasdaq, Bitcoin ve Ethereum’u Küresel Veri Hizmetleri Endeksine Ekledi

Nasdaq, geçtiğimiz yıl 2019 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin vadeli işlemlerine başlatacağını duyurmuştu. Bir yatırım aracı olarak Bitcoin ve kripto paraların yaygınlaşması için Nasdaq’dan yeni bir adım daha geldi.

Dünyanın ikinci büyük borsasın Nasdaq, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili bir endeks hazırlığı içerisinde olduğunu duyurdu. 25 Şubat’tan itibaren bu endeksler Nasdaq tarafından paylaşılmaya başlayacak.

Bu endekslerin adı Bitcoin Likidite Endeksi (BLX) ve Ethereum Likidite Endeksi (ELX). Bu endeksler, Nasdaq Küresel Endeks Veri Servisinde (GIDS)’de paylaşılacak.

BLX ve ELX, iki kripto paranın spot değerlerini yani cari değerlerini paylaşacak. Fiyat verileri her 30 saniyede bir güncellenecek.

Bu ne anlama geliyor?

Yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin 3,622 dolar, Binance verilerine göre 3,596 dolar işlem görüyor. Ethereum fiyatları da farklılık gösteriyor. Nasdaq BLX ve ELX verileri resmi bir değer sunmuş olacak. Bu adımın devamında ise muhtemelen vadeli işlemler için de bir gösterge sunulmaya başlayacaktır.

LedgerX, Bitcoin değerini tahmin etmek için bir endeksi piyasaya sürmüştü. Bu endeks, Bitcoin volatilitesini yansıtan bir ölçü (benchmark) görevini görüyor. Ayrıca vadeli Bitcoin değerlerini yansıtan bir endeks vazifesi de görüyor.

Tüm bu gelişmeler regüle olmuş ve kurumlaşmış kripto para piyasalarının ön hazırlıkları anlamına geliyor. Bir sonraki adımda SEC’in (ABD’nin SPK’sı) ETF (Borsa Yatırım Fonları)’leri kabul etmesi bekleniyor. Bu alt yapı tamamlandığında kurumsal firmaların kripto para piyasalarına ilgisinin artması kuvvetle muhtemeldir.

Kaynak: Koinmedya.com