Rusya Petrol Destekli Kripto Para Mı Üretecek?

Rusya Petrol Destekli Kripto Para Mı Üretecek?

İddialara göre Rusya‘nın Devlet Duması, petrol destekli bir kripto para biriminin üretimi ve kullanımı için yeni bir kripto para yasasını gözden geçirmeye başladı. Rusya Federasyonunun alt meclisi olarak da bilinen Devlet Duması, Mart ayında kripto paralarla ilgili yeni bir yasayı onaylayabilir veya mevcut yasalarda kripto paralara özel bir değişiklik sunabilir.

Devlet Duması bünyesinde Ekonomik Politika Komitesi üyesi olan Oleg Nikolaev, konu hakkında yaptığı açıklamada sürecin sonlarına geldiklerini ve yasanın onaylanması durumunda bunun blockchain teknolojisi ve kripto paralar konusunda çok büyük gelişmelere yol açabileceğini vurguladı. Rusya’nın eski Enerji Bakanı Igor Yusufov da üzerine düşülecek en önemli projelerden birisinin, petrol destekli kripto para birimi olduğunu dile getirmişti.

Bunun yanı sıra Yusufov’a göre bu projenin yol haritası da neredeyse tamamlandı ve yakında insanlara duyurulacak. Yusufov bu tip bir kripto para biriminin, Rusya ve müttefiklerinin ABD dolarının tahmin edilemez değişim oranlarından, ABD yaptırımlarından ve döviz kurlarından kötü etkilenmesinin önüne geçmesini sağlayabileceğini düşünmekte.

Eski bakan söz konusu kripto para biriminin ya CO2 emisyon değerine, ya da direkt olarak petrole endeksli olabileceğini de sözlerine ekledi. Petrol destekli kripto para denilince akla ilk gelen ülke olan Venezuela ise ürettiği kripto para birimi Petro’dan pek bir randıman alamıyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de projenin kopya olduğunun düşünülmesi ve Venezuela içerisinde yaşanan mevcut olaylar olarak biliniyor.

Kaynak: koinbulteni.com