Staking Nedir, Faiz Midir?

REHBER

Staking, bir kripto para zincirinin ağındaki operasyonlarını desteklemek için, o ağa ait ana kripto parayı belirli süre kitleyerek tutmaktır. Kilitlediğiniz bu kripto paradan, kilitlediğiniz süre boyunca belirli oranlarda ödül kazanırsınız.

Stake etmek kavramı Proof of Stake (POS) mekanizması ile beraber kripto paralara gelmiş bir kavramdır. Operasyona en büyük katkısı; çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilmesidir. Staking ayrıca kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırladığı için arz talep dengesi için de yararlı olmaktadır. Staking yapılan kripto para zincirinde dolaşımda ne kadar az para varsa fiyatının artma olasılığı da doğru orantıda artacaktır. Diğer bir deyişle staking edilen kripto para ne kadar fazla ise fiyatın düşme olasılığı da o kadar azdır; çünkü sirkülasyonda bulunmazlar.

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake, temelde bir kripto para madenciliğinin, kilitli tutulan kripto para oranında yapılabilmesini sağlayan sistemdir.

Proof of Stake, Proof of Work madencilik yöntemine alternatif olarak oluşturulmuştur. Proof of Work madencilik, sahip olunan özel madencilik cihazlar ile yüksek elektrik tüketimi ile yapılmaktadır. Kazanç elde edebilmek için büyük tesislere ve yüksek elektrik gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Proof of Stake, kripto para transferleri için gerekli olan matematiksel problemleri Proof of Work madenciliğinde olduğu gibi cihaza ve elektrik gücüne değil, sahip olduğunuz kripto para birimine göre bir işlem gücü ayırmaktadır.

Stake = Faiz Mi Demek?

Stake kelimesi Türkçede genelde “kilitleme” olarak anlaşılır. Faizin karşılığı ise “interest” kelimesidir.

Yukarıda PoS blokzincirlerinde stake edip neyin karşılığında kazanç elde ettiğinizi açıkladık. Ancak yine stake adı altında defi platformlarında farklı işlemlerle kazanç elde edilebilir.

Bunlara örnek olarak şunları verebiliriz: Dexlerde farm veya pool oluşturup stake ederek likitide sağlayıcısı olduğunuz için swaplar karşılığında para kazanabilirsiniz vs. Yani sonuçta sağladığınız bir hizmet karşılığında size ödeme yapılır.

Geleneksel bankacılık sisteminde de banka, mevduat hesabınızdaki miktar ile al-sat yapar veya kişi ve kurumlara kredi sağlar. Yaptıkları bu hizmete ortak olduğunuz için de size KAZANÇ garanti ederler.

Eğer bu konuyu dini açıdan okuyan birisiyseniz öncelikle şunu bilmelisiniz ki “faiz” kelimesi Arapçadır ve KAZANÇ demektir. Ayrıca tavsiye ederiz ki; kutsal kitaplarda yasaklanın FAİZ değil de RİBA olduğu konusunda da araştırma yapmanız gerekmektedir…

Yardımcı Kaynaklar:
– Wikipedia
– Bitlo