Staking Nedir, Faiz Midir?

Staking Nedir, Faiz Midir?

Staking, bir kripto para zincirinin ağındaki operasyonlarını desteklemek için, o ağa ait ana kripto parayı belirli süre kitleyerek tutmaktır. Kilitlediğiniz bu kripto paradan, kilitlediğiniz süre boyunca belirli oranlarda ödül kazanırsınız.

Stake etmek kavramı Proof of Stake (POS) mekanizması ile beraber kripto paralara gelmiş bir kavramdır. Operasyona en büyük katkısı; çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilmesidir. Staking ayrıca kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırladığı için arz talep dengesi için de yararlı olmaktadır. Staking yapılan kripto para zincirinde dolaşımda ne kadar az para varsa fiyatının artma olasılığı da doğru orantıda artacaktır. Diğer bir deyişle staking edilen kripto para ne kadar fazla ise fiyatın düşme olasılığı da o kadar azdır; çünkü sirkülasyonda bulunmazlar.

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake, temelde bir kripto para madenciliğinin, kilitli tutulan kripto para oranında yapılabilmesini sağlayan sistemdir.

Proof of Stake, Proof of Work madencilik yöntemine alternatif olarak oluşturulmuştur. Proof of Work madencilik, sahip olunan özel madencilik cihazlar ile yüksek elektrik tüketimi ile yapılmaktadır. Kazanç elde edebilmek için büyük tesislere ve yüksek elektrik gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Proof of Stake, kripto para transferleri için gerekli olan matematiksel problemleri Proof of Work madenciliğinde olduğu gibi cihaza ve elektrik gücüne değil, sahip olduğunuz kripto para birimine göre bir işlem gücü ayırmaktadır.

Stake Faiz Midir?

Faiz, ekonomi biliminde iki anlamda kullanılmaktadır. Birinci anlamda faiz, bir borç anlaşmasının satışı sonucu elde edilen gelir oranıdır. İkinci anlamda ise üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayenin gelir oranıdır. Bu iki anlam iktisadi açıdan birbirlerinden farklı değillerdir ve iktisatçılar tarafından faiz olarak nitelendirilirler.

Stake ise bir ağdaki operasyonları desteklediğiniz için (güvenlik, sürdürülebilirlik vs.) karşılığında aldığınız ödüllerdir.

Staking’de kitlediğiniz para borç olarak alınıp, başka bir kullanıcıya ekstra yüzde belirlenerek geri ödeme amaçlı verilmez. Dolayısıyla faiz ile staking aynı şey değildir.

Yardımcı Kaynaklar:
– Wikipedia
– Bitlo


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.