TomoChain Büyüyor: Defi, DAO, NFT, Launchpad, Adaptasyon

TomoChain Büyüyor: Defi, DAO, NFT, Launchpad, Adaptasyon

TomoChain hızını kesmeden blokzincirine yeni ürünler ekliyor ve yoluna devam ediyor. TomoChain, Bacoor ile Corefy Fintech’in ortaklaşa inşa ettiği TomoFinance’ı duyurarak defi alanındaki ürünlerine bir yenisini ekledi.

TOMO teminat karşılığında, TAI stabil coin elde etmeniz üzerine kurulmuş olan TomoFinance, Ethereum ağına göre 1/18000 daha düşük gas ücretine, Ethereum’dan 80 kat hızlı işlem gücüne, çift doğrulama ve rastgelelik teknikleriyle sektör lideri güvenlik seviyelerine sahip.

TomoFinance’da teminat için kitlediğiniz TOMO, aynı zamanda masternodelara stakelendiği için, teminat olarak kitlediğiniz $TOMO ana paranızın, durduğu yerde artmasına imkân veriyor.

$TAI stabil parasının geliştirilmesinde söz hakkı olabilmeniz için TFI yönetişim tokeni kullanılıyor. TomoFinance projesini incelemek isterseniz, bu linki kullanabilirsiniz.

LuaSwap Farm

TomoChain, LuaSwap’ı Ethereum ve TomoChain üzerinde çalışan multi-chain AMM dex olarak yaratmıştı. Hali hazırda Ethereum ağında tüm özellikler aktifti, TomoChain ağında stake yapılmasına karşın farming yapılamıyordu. Ekip, 20 Nisan’da TomoChain ağında da farm özelliği aktif etti; böylece ucuz ve hızlı farming de başladı. LuaSwap’ı denemek için bu linki kullanabilirsiniz.

TomoChain Gerçek Dünya Çözümleri İçin Kullanılıyor

TomoChain, 2020 sonunda Vietnam hükümetiyle anlaşarak diploma ve sertifikaların TomoChain blokzincirine taşınması yönünde adım atarak adaptasyon adına büyük bir iş başarmıştı. Ardından TomoChain kurucu ortağı ve CTO’su Son, Vietnam CBDC’ini istiyoruz tweeti hafızalara kazınarak, hükümet ile çalışmalara devam edileceğinin sinyali alınmıştı.

Bu yıl, kripto ödeme platformu olan ZoidPay, projesini TomoChain blokzinciri üzerinde geliştirmeye karar verdi. ZoidPay, kripto kartına sahip bir mobil pos uygulaması olarak hizmet verecek. ZoidPay kısaca pazaryeri, kripto kartı hizmetleri sunacak, fiat para <-> kripto arası dönüşümlere imkan sağlayacak. ZoidPay’in kullanılabildiği, bildiğiniz fiziksel POS cihazı da üretecek (Toniq) ve bununla bankalara entegrasyon sağlanacak. ZoidPay, Fintech alanında bankaları değiştirmeye çalışacak. ZoidPay ve Toniq’i tasarlayan firmayı, Londra merkezli bir firma destekliyor (şuan ismini açıklayamıyoruz). Bu firma 130 ülkede 90 büyük bankayla çalışıyor. ZoidPay projesini incelemek isterseniz, bu linki kullanabilirsiniz.

Singapurlu başka bir şirket olan TABANK, TomoChain blokzinciri üzerinde dijital bankacılık, e-ticaret, sosyal ağ ve takas imkânları vermeye hazırlanıyor. Singapur’un International Business Times gazetesinde haberi çıkan TABANK şuanda ICO sürecini sürdürüyor. Ağustos ayında ICO’yu sonlandırmayı planlayan TABANK, Ağustos-Eylül gibi mobil uygulamasını yayına almaya hazırlanıyor. TABANK projesini incelemek isterseniz, bu linki kullanabilirsiniz.

Ayrıca, gizlilik anlaşması bulunan 4 proje daha TomoChain üzerinde geliştirme yapıyor. Bunlar mobilya pazaryeri, sağlık, gıda lojistiği ve eğlence sektörü üzerine. Bu projeler uzun zamandır demo yapıyor ancak henüz adları ve kesin olarak ürünlerini çıkarıp-çıkarmayacakları açıklanmadı.

NFT Oyunları Geliyor

NFT her ne kadar 2021 yılında popülerleşmiş olsa da TomoChain ağında NFT token yaratma 2020 yılında da aktifti. Pantograph, TomoChain üzerinde NFT adımları atan ilk proje olmuştu. Web sitesinden de görebileceğiniz üzere; koleksiyon, imza, biletler ve birçok şey üzerine NFT pazaryeri oluşturuldu. Pantograph üzerinde NFT oluşturmak ise çocuk oyuncağı. Denemek için buraya tıklayın. Ayrıca Pantograph’ın oyun alanında da PantoBelt ve Frame C Battle ile denemeler yaptığını söyleyelim.

TomoChain üzerinde daha çok NFT oyunu denemeleri yapıldığına dair duyumlar alındı. CryptoKitties ve Adopt Me gibi oyunları gelecek zamanda TomoChain zincirinde görebiliriz!

Siz de TomoChain üzerinde nasıl NFT oluşturabileceğinizi öğrenmek isterseniz bu sayfayı ziyaret edin.

Başka Neler Olacak?

CEO Long Vuong, TomoChain’i yeni bir modele geçireceğini işaret edip, “yeni bir yönetim ve DAO tokeni olmalıdır” demişti. Büyük ihtimalle, TOMO stake edenlerin, TOMO kazanmanın yanında DAO token kazanacakları bir sistem inşa ediliyor.

CEO Long Vuong ile konuşan TomoChain Türkiye topluluk yöneticisinin aktardıklarına göre; FTX borsası TomoChain ağındaki TRC21 tokenler için yatırma/çekme altyapısı için çalışıyor. Ayrıca aynı konuşmada Long Vuong, IDO Launchpad’lerin yolda olduğunu haber vermiş.

Tam da bunlar boş dedikodular mı diye tartışılırken, CEO Long Vuong kapsamlı bir tweet atarak hem DAO tokeni hem de IDO’ları doğruladı.

Yılın başlarında BigDataProtocol’ün fairlaunch ile token dağıtımında, TOMO’nun ethereum versiyonu (TOMOE) ile stake yapılarak, BDP kazanılabilmişti. TOMO’nun önümüzdeki zamanlarda başka fairlaunchlarda da bulunabileceğini tahmin ediyoruz.

TomoBridge v2 üzerinde çalışmalar yapıldığı biliniyor ve doğrulamayan bilgiler arasında Solana ve Binance Smart Chain ile entegrasyon dedikoduları var. Şimdilik Solana ile tek bağlantı Ethereum ağındaki LUA & TOMOE ile wrap/unwrap işlemleri.

TomoChain GitHub’ına bakıldığında, Rosetta Gateway adlı bir çalışma görünüyor. Coinbase’de listelenmek için Rosetta Gateway’e entegre olmak gerekli olduğu için, bu da “coinbase mi geliyor?” sorusunu sordurtuyor.

TomoChain forumunda yeni geliştiricilerin dApp yapması için teşvik edici hackathonların yapılma çağrısına ise olumlu yanıt geldi.

Bu öneriden 2 hafta sonra TomoChain, Cosmos ve KryptoSeoul’un 4-6 Haziran’da yapacağı hackathon etkinliğine topluluk ortağı olarak katılacağını açıkladı.

TomoPromoter adlı twitter hesabı, TomoChain üzerinde texas holdem poker dapp oyunu yazan kişiye CryptoPokerGame.com domainini hediye edeceğini açıkladı.

TomoChain Lab, TomoP Protokolünü Erteledi

TomoP, aracı gerektirmeden 4 saniyenin altında en hızlı gizli transferlere olanak tanıyan bir protokol. 2021 ilk çeyrekte yayınlanması beklenen TomoP; 2021’in başında gizlilik coinlerinin borsalardan delist edilme akımı yüzünden beklemeye alındı. CEO Long Vuong; TomoP mainnetinin yayınlanması için ortamın biraz daha araştırılması ve TomoP protokolünde birkaç değişikliğin yapılması gerekebileceğini açıkladı. Ancak bir önceki AMA’da “birkaç ay daha beklemek lazım” diyerek, TomoP’nin bu yıl TomoChain blokzincirine eklenebileceğinin mesajını verdi; ancak henüz resmi bir gün duyurulmadı.

Özet

Çalışkan bir takıma sahip olan TomoChain, Asya’da iyi bağlantılara sahip. CEO Long Vuong’un, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile olan dostluğu çok önemli. Kurumsal yatırımcılar TomoChain’e ilgisini arttıyor ve masternode çalıştırıyorlar. Topluluğun pazarlama alanında eleştirdiği TomoChain, eğer bu eksiğini de kapatabilirse ve duyumlar gerçekleşirse; hiç şüphesiz blokzincirinin ölümsüz projelerinden biri olacaktır.

*TomoChain ile ilgili temel bilgiler için 19 Mayıs 2020 günü yayınladığımız TomoChain İncelemesi‘ne bakabilirsiniz.


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.