TomoChain Dev Adımlar Atıyor

TomoChain Dev Adımlar Atıyor

TomoChain halka açık blok zincirinin geliştiricisi olan TomoChain Pte. Ltd. 2020 son çeyrekten itibaren dev adımlar atmaya başladı.

Singapur merkezli, Vietnam ve Japonya ofisleri bulunan TomoChain Pte. Ltd. 2020 yılını bitirirken Vietnam Hükümeti ile dev bir anlaşmaya varmıştı. Vietnam’ın Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, öğrenci kayıtlarını blokzincirinde saklamak için TomoChain ile iş birliği yaptı. Böylece ülkedeki tüm diploma ve sertifikalar TomoChain ağında saklanacak. Demo ürün hükümete sunuldu ve yakında ürün hükümetin kullanıma sunulacak. Bu, diploma ve sertifikaların blokzincire aktarımında $TOMO coin kullanılacak anlamına geliyor. İlk aşamada yaklaşık 1.5 milyon diploma ve sertifaka TomoChain blokzincire taşınacacak.

Yine 2020 yılı bitmeden TomoChain Pte. Ltd, Lition’u satın almıştı. Satın alma; teknoloji, insan kaynakları, hazine ve dijital mülkler gibi blok zinciriyle ilgili tüm varlıkları içeriyor ancak Lition’un Almanya’daki eşler arası elektrik ticareti sağlayan ürününü (Lition Energie GmbH) kapsamıyor. TomoChain Pte. Ltd, bu anlaşmanın Merkez Bankası Dijital Coini (CBDC) için çok önemli olduğuna vurgu yapıyor. Öyle ki, TomoChain CTO’su Son, bu satın alımın üzerine Vietnam Merkez Bankası Coin’ini istediklerini söylemişti.

TomoChain yıl bitmeden Poolz ile de anlaşarak, Ethereum’dan sonra Poolz’a katılan ikinci platform olmuştu. Poolz’un TomoChain ile entegrasyonu sayesinde DApp’lerin Ethereum’dan TomoChain’e kolaylıkla taşınması sağlanacak. Bu, uygulamalara daha fazla ölçeklenebilirlik getirecek ve operasyon maliyetini düşürecek.

2021’in Başlarında TomoChain’de Olacaklar

TomoChain 2021 yılında ilk olarak PAID Network ile iş birliği imzalayarak PAID’in akıllı sözleşmelerini entegre etmek, yasal sözleşmelerin oluşturulması, imzalanması ve yönetilmesi gibi karmaşık sorunu çözmek için anlaştı.

TomoIssuer ve TomoBridge’in son güncellemesi ile artık Ethereum ağındaki herhangi bir tokenin, izinsiz olarak TomoChain ağına wrap/unwrap edilebilmesi sağlandı.

TomoChain’in dün yaptığı açıklama ile 22 Ocak 2021’e denk gelmesi tahmin edilen ağ yükseltmesi (TomoChain 2.3 ~The Zorro) gerçekleşecek. 30.915.660 blokta etkinleşecek bu yükseltme ile;

  • EVM Güncellemesi – Solidity v0.6.6 Desteği: Geliştiricilerin diğer EVM (Ethereum Sanal Makinası) zincirlerinden TomoChain’e minimum özelleştirme uğraşı ile kodların kolayca aktarılmasına olanak tanıyacak.
  • LuaSwap MultiChain: Şuanda Ethereum üzerinde çalışan defi platformu LuaSwap, çok zincirli hale gelecek. LuaSwap, Ekim 2020’de Ethereum üzerinde piyasaya sürüldü ve The Zorro yükseltmesinden kısa bir süre sonra TomoChain’de de çalışacak. Böylece Ethereum defilerinde yaşanan yüksek işlem ücretlerinden kurtulacak.
  • TomoP Kod Entegrasyonu – Mainnet Lansmanı için Hazırlık: TomoChain’in eşi benzeri olmayan protokollerinden biri olan TomoP’nin mainneti için ağa kod yüklenecek. TomoP’yi etkinleştirmek için gereken teknik gereksinimler tamamlanacak. TomoP, aracı gerektirmeden 4 saniyenin altında en hızlı gizli transferlere olanak tanıyan EVM ve regülasyon uyumlu ilk gizli işlem protokolü olacak.
  • TomoX Güncellemesi: TomoX protokollü dexlerdeki mevcut emir iptal ücreti, kötü niyetli kullanıcıların sahte emirlerle ağa spam göndermesini önlemeyi amaçlıyordu. Ancak yapılacak güncelleme ile TOMO perleri için sabit bir iptal etme ücreti (0,001 TOMO) ayarlanacak ve sipariş defterine yerleştirilen değere bakılmaksızın TOMO dışı tüm işlem çiftleri için 0’a ayarlanacak.
     

TomoChain Halving – Blok Ödülü Yarılanması Geliyor

TomoChain, Proof of Stake Voting ile desteklenir. TomoChain ağında masternode olarak sadece 150 node seçilebilir. TOMO sahipleri, TomoChain platformunda hangi nodların yeni bloklar oluşturacağını ve doğrulayacağını kontrol ederler. TOMO sahipleri, akıllı sözleşme mekanizması aracılığıyla TOMO’larını masternodelara stake ederler ve stake ettikleri masternode adına oy vermiş olurlar. Böylece kimin işlemleri doğrulayıp blok oluşturacağı TomoChain topluluğu tarafından seçilmiş olur.

TOMO kullanıcıları, işlemleri onaylayan masternodelara coinlerini stake ederek, masternodeların kazançlarından her epochta bir (30 dakikada bir) pay alır ve böylece piyasaya TOMO sürülür.

2018 Aralık’taki genesis bloğundan sonra: birinci ve ikinci yıl için blok ödülü yılda 4 milyon TOMO; 3-4-5. yıllar için blok ödülü yıllık 2 milyon TOMO; 6-7-8. yıllar için blok ödülü ise yıllık 1 milyon TOMO’dur.

31,536,000. blokta (tahmini 7 Şubat 2021’e denk) gerçekleşecek yarılanma ile yıllık sürülen TOMO miktarı 4 milyondan 2 milyon’a düşecek. Bir masternode’un blok oluşturmasıyla bir ayda ürettiği yaklaşık 2160 TOMO, 1080’e düşecek. Kısacası $TOMO coinin enflasyonu %50 düşecek.

EKSTRA BAĞLANTILAR


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.