TomoChain (TOMO) İncelemesi

TomoChain (TOMO) İncelemesi

TomoChain; akıllı sözleşmelerin kullanılabildiği, merkezsiz uygulamaların geliştirilebildiği, sıfıra yakın ücretleri ve 2 saniyelik işlem onay sürelerini destekleyebilecek Proof of Stake Voting (PoSV) konsensüsüne sahip 150 Masternode sistemine dayalı bir blokzinciridir. TomoChain 2018 Aralık ayında kendi mainnetini kurmuştur.

TomoChain’de forkları önlemek için ve işe yaramaz node’ları tespit etmek için ikili doğrulama mekanizması kullanır. Böylece blok oluşturma sırası her zincir için önceden bellidir. Güvenlik, istikrar ve zincir kesinliği; çift onaylama, akıllı sözleşmelerle stake etme ve “gerçek” rastgelelik gibi yeni tekniklerle güvence altına alınmıştır.

EVM (Ethereum Virtual Machine) ile uyumlu her şey TomoChain ağında uygulanabilir. Yani TomoChain, tüm Ethereum akıllı sözleşmelerini, protokollerini, merkezsiz uygulamalarını desteklemektedir. Bu, Ethereum ağından TomoChain ağına geçmek isteyenler için de büyük bir artıdır.

TOMO coinlerinizi, işlemleri onaylayan masternodelara stake ederek, masternodeların kazançlarından her epochta bir (30 dakikada bir) pay alırsınız. Detaylar için aşağıdaki STAKING başlığını okuyunuz.


PROTOKOLLER

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

  • Blok süresi 2 saniye.
  • Sıfıra yakın transfer ücreti.
  • TomoIssuer ile kod bilmenize gerek kalmaksınız kolayca token üretimi.
  • TomoZ ile token transferlerini TOMO ile değil; hangi token transfer ediliyorsa o token ile ödeme imkânı.
  • TomoX protokolü ile kendi merkeziyetsiz (DEX) borsanızı kod 5 dakika içinde kurabilirsiniz. Tüm relayer (dex hizmeti veren verenler) aynı dev tahtayı paylaşırlar. Aynı zamanda p2p kredi (lending) hizmeti de verebiliyorsunuz.
  • TomoP protokolü gelecek. Gizlilik özellikli kripto para oluşturabileceksiniz. TOMO transferlerinizi dilerseniz gizleyerek yapabileceksiniz. BTC, ETH gibi başka protokoldeki kripto paralara da destek sağlanacak. Dapp’lere entegrasyon gelecek. Regülasyon uyumu eklenecek. Eğer “görünüm anahtarı” yetkili kuruluşlar ile paylaşılırsa, ilgili gizlilik tokeninin blokzinciri izlenebilir olacak.

TEMEL BİLGİLER

Maksimum Arz: 100.000.000 TOMO
Dolaşımdaki Arz: 70.710.400 (19 Mayıs 2020)
Masternodelarda Stake/Kilitli Miktarı: 47,772,119 (19 Mayıs 2020) [ANLIK TAKİP]
CMC: https://coinmarketcap.com/currencies/tomochain/
CEO: Long Vuong (NEM’in yaratıcılarından).

🔹 Web Sitesi
🔹 Telegram
🔹 Telegram (TR)
🔹 Twitter
🔹 Twitter (TR)
🔹 Duyuru Kanalı
🔹 GitHub
🔹 Bitcointalk
🔹 Bitcointalk (TR)
🔹 Masternode Chat
🔹 TomoPool Chat
🔹 Tomo Price Chat
🔹 Tomo Cüzdan: iOS | Android | Web


🔒 STAKING

TomoChain ağında masternode olarak sadece 150 node seçilebilir. TOMO sahipleri, TomoChain’in platformunda hangi nodların yeni bloklar oluşturacağını ve doğrulayacağını kontrol ederler. TOMO sahipleri, akıllı sözleşme mekanizması aracılığıyla TOMO’larını bir veya birkaç masternodelara göndererek stake ederler ve stake ettikleri masternode adına oy vermiş olurlar. Böylece kimin işlemleri doğrulayıp blok oluşturacağı TomoChain topluluğu tarafından seçilmiş olur.

TOMO coinlerinizi, işlemleri onaylayan masternodelara stake ederek, masternodeların kazançlarından her epochta bir (30 dakikada bir) pay alabilirsiniz. Bu işlemi TomoWallet ve Metamask uygulamalarıyla veya Ledger soğuk cüzdanınızla kolayca yapabilirsiniz.

Alacağınız ödüller direkt cüzdanınıza gelir; yani kilitsiz olurlar. Stake edilmiş TOMO coinleriniz ise akıllı bir sözleşmeyle kilitlenirler. TOMO coinlerinizin kilidini açmak (unstake/unvote etmek) istediğinizde, TOMO coinleriniz akıllı sözleşmeden ayrılıncaya kadar 96 epoch (yaklaşık 48 saat) beklemeniz gerekir. 96 epoch geçtikten sonra bildirim alırsınız ve TOMO coinlerinizi cüzdanınıza çekebilirsiniz.

TomoChain’de standart masternodeların yanı sıra, havuz olarak kurulmuş masternodelar vardır. Bu havuzların kurucuları, standart masternodelar kadar gelir sağlamamayı seçmişlerdir (genelde %80’den fazla ödül paylaşımı yaparlar) ve böylece stake edenlere daha fazla getiri sağlarlar. Havuzların bir diğer avantajı, maksimum kapasiteyi sabitleyebilmeleridir. Örneğin standart bir noda sınırsız sayıda stake yapılabilir. Bu durumda masternodedaki katılımcı sayısı artar ve kazanacağınız gelir düşer. Ancak havuz sisteminde maksimum kapasite ayarlanabilir ve maksimum kapasiteye ulaşıldığında daha fazla stake yapılamaz. Böylece geliriniz sabit kalır veya sadece artar. Detaylı bilgi için: https://tomopool.com/tr

🔹 TomoWallet ile Stake
🔹 Ledger ile Stake
🔹 Havuzlara Stake

Bazı borsalar (Binance, Kucoin gibi) ve cüzdan uygulamaları da TOMO için stake hizmeti sunmaktadır. Bunlar hakkında bilgilere https://tomochain.com/tomo-staking/ sayfasından ulaşabilirsiniz.


⚙️ TOMO ÜRETMEK

Masternode veya havuz kurarak, ağdaki işlemleri onaylayabilir ve karşılığında TOMO kazanabilirsiniz. Masternode kurmak hakkında bilgi için BURAYA, havuz kurmak hakkında bilgi için BURAYA tıklayınız.


TOKEN EKONOMİSİ

Detaylı Bilgi: https://docs.google.com/document/d/197Cu57A6OYPoEQbrUVr067qNVEzP_FEwaDCFff7hnlM/


RAKİPLERLE KARŞILAŞTIRMA