TomoChain Vietnam Hükümetiyle Anlaştı

TomoChain Vietnam Hükümetiyle Anlaştı

Vietnam’da Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, diploma ve sertifikaların blok zincirine işlenmesi için TomoChain ile anlaşmaya vardı.

Vietnam’ın Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, öğrenci kayıtlarını blok zincirinde saklamak için Singapur merkezli akıllı sözleşme platformu TomoChain ile anlaşma imzaladı.

TomoChain tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Vietnam’da lise ve yüksek öğrenim öğrencileri tarafından alınan tüm diploma ve sertifikalar, anlaşma gereği TomoChain blok zincirine yüklenerek şeffaf ve değiştirilemez hâle getirilecek. Açıklamada, yeterliliklerin şu anda eğitim ve öğretim kurumları tarafından yönetildiği ve bunun işe alımlarda doğrulama süreçlerinin uzamasına neden olduğu kaydedildi.

Vietnam Eğitim ve Öğretim Bakan Yardımcısı Nguyen Van Phuc da konuyla ilgili açıklamasında diploma ve sertifika yönetiminin teknoloji ile çözülmesi gereken bir mesele olduğunu vurguladı.

Vietnam’ın ulusal düzeydeki bu Blockchain girişimi, kuşkusuz önemli bir kilometre taşı olacak. Şimdiye kadar birkaç ülke ve eğitim kurumu, öğrenci kayıtlarını blok zincirinde saklamak için çeşitli denemeler yaptı. 2017’de Malta’da böyle bir deneme yapıldı ve aynı yıl Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) de bir pilot programın parçası olarak blok zinciri üzerinde 100 diploma yayınladı.

Vietnam hükümeti ve TomoChain iş birliğinde ilk etapta 1.5 milyona yakın diplomanın blok zincirine işleneceği belirtiliyor.

Kaynak: Uzman Coin


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.