Uniswap V3 Yayınlandı

Uniswap V3 Yayınlandı

Merkezi olmayan borsa Uniswap’ın gelişmiş özellikler taşıyan üçüncü versiyonu Uniswap V3 yayına alındı. Yayına girer girmez yoğun bir ilgi ile karşılaşan platforma ilk dakikalarda ulaşılamadı.

DEX‘in bu versiyonla birlikte üç yeni özelliğe kavuşacağı vurgulandı.

İlki “concentrated liquidity”. Uniswap Mart ayında yayınladığı basın bülteninde, “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları, geçmişte tüm [likidite sağlayıcılarının] aynı stratejileri paylaşmasını ve 0’dan sonsuza kadar tüm fiyat eğrisi boyunca sermaye yatırmasını zorunlu kıldı,” “Bunu yaparken, gelecekteki fiyat hareketlerine ilişkin bireysel beklentileri hesaba katmakta başarısız oldular.” Concentrated liquidity’in neticesi, yatırımcıların sonuçlara ulaşmak için hat üzerine çok fazla sermaye koymak zorunda kalmamasıdır.

İkinci bir özellik olarak Uniswap, daha fazla ücret katmanı eklemeyi planlıyor. Böylelikle trader’lar, bir işlemin başlatıldığı ve yürütüldüğü zaman arasında fiyatları değiştirmeye meyilli olan değişken varlıklarla işlem yaparken risk seviyelerini belirleyebiliyor.

Son olarak, fiyatın güncel olmasını sağlayan ve dolayısıyla kötü veriler tarafından yanma riskini azaltan “daha kolay ve daha ucuz” oracle’ları tanıtıyor.

Bu özellikle yeni başlayanlar için pek bir anlam ifade etmeyecek. Ancak Uniswap’in belirttiği gibi deneyimli DeFi trader’ları için oldukça önemli özellikler söz konusu.

Kaynak: decrypt


*Haber ve analizlerden daha hızlı haberdar olmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz. Telegram grubumuza katılmak için tıklayın.